Universiteti Aleksander Moisiu Durres
ARSIMI, ARSIMI I LARTE
|
Posted 8 muaj ago
 • Address
  Eduart Nezha, Durrës
 • Tel
  00355 (0) 52 239161 00355 (0) 52 239163
 • Website
  https://uamd.edu.al/
 • Open Hours
  08:00 - 20:00

Universiteti Aleksandër Moisiu i Durrësit, është institucioni më i ri akademik publik i Republikës së Shqipërisë. Universiteti ndodhet në qytetin e Durrësit. Universiteti u themelua më 20 dhjetor 2005 nga Qeveria Shqiptare. Është inauguruar në vitin 2006 dhe po përdor sistemin arsimor amerikan, ndryshe nga universitetet e tjera publike në vend. Më shumë se 1,300 studentë filluan mësimet që nga 2 tetori 2006 Universiteti i Durrësit e ka marrë emrin nga aktori austro-italian Aleksandër Moisiu, i cili ishte me origjinë shqiptare. Rektore është Kseanela Sotirofski.
Orari:Nga e Hëna në të Premte
08:00-14:00

Rating
out of 5

Leave a comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *