Kisha Katolike Shen Piu Elbasan
INSTITUCIONE FETARE, KOMUNITETI KATOLIKE
|
Posted 8 muaj ago
  • Address
    Rruga Kozma Naska, Elbasan
  • Tel
  • Email
  • Website
  • Open Hours
    08:00 - 21:00

Orari: Nga e Hëna në të Diel
08:00-21:00
Kisha katolike romake ose romane është kisha e krishterë e udhëhequr nga Papa i Romës. Kisha katolike pretendon të jetë kisha e themeluar nga Jezu Krishti, të cilës i përkasin të gjithë të krishterët e pagëzuar katolikë, si dhe anëtarë të kishave që janë në bashkim të plotë me kishën katolike dhe kishat e tjera të ndara prej saj. Historia e Kishës Katolike fillon me mësimet e Jezu Krishtit i cili jetoi në Galile (më vonë pushtuar nga Perandoria Romake) . Kisha bashkëkohore Katolike mëson se ajo është vazhdimi i komunitetit të hershëm të krishterë të themeluar nga Jezusi, se ipeshkëvinjtë e saj janë pasardhës të apostujve të Jezusit, dhe Ipeshkëvi i Romës, i njohur gjithashtu si Papa, është pasardhësi i vetëm i Shën Pjetrit i cili u emërua nga Jezusi si kreu i kishës.

Rating
out of 5

Leave a comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *