Halveti Tekke Berat
INSTITUCIONE FETARE, KOMUNITETI BEKTASHIAN
|
Posted 8 muaj ago
  • Address
    BERAT
  • Tel
  • Email
  • Website
  • Open Hours
    09:00 - 18:00

Orari: Nga e Hëna në të Diel
24 h
Duhet te jete e ndërtuar ne vitin 1600. Teqeja e Helvetive, është një monument e cila paraqet një nga realizimet më të mira të arkitekturës në qytetin e Beratit. Teqeja është ndërtuar në shek XV-të dhe rindërtuar nga Ahmet Kurt Pasha në fund të viteve 70 të shekullit XVIII-të dhe i përket sektit të helvetike të cilët janë një nga sektet e islamit dhe i shërbejnë një grupi të caktuar.
Teqeja e Helvetive është një teqe në Berat, Shqipëri. Teqeja halevite në Berati është një nga teqetë me te bukura ne Ballkan.

Rating
out of 5

Leave a comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *